ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 17-ին խորհրդարան են այցելել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները։
Ապագա իրավաբանները հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին, շրջել խորհրդարանում, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։ Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Մախմուդյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Ռուստամ Մախմուդյանը կարեւորել է ուսանողների հետ նման հանդիպումները, որոնք անմիջական շփման միջոցով հնարավորություն են տալիս մոտիկից ծանոթանալ օրենսդիր իշխանությունում տեղի ունեցող օրենսդրական գործընթացներին, քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնից ունկնդրել տեսակետներ տարբեր հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ։
«Բաց դասն ինքնին ժողովրդավարության դրսեւորումներից է»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը։
Ուսանողների հետաքրքրության շրջանակը եղել է ընդգրկուն եւ բազմազան։ Հարցերն առնչվել են օրինագծերի ընդունման ընթացակարգին, կալանավայրերում բուժսպասարկմանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին, ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ այլն։
Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Ռուստամ Մախմուդյանը նշել է, որ բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն է եւ այն երաշխավորում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։

On November 17, the students and the lecturers of the Faculty of Law of Yerevan State University (YSU) visited the parliament within the RA NA Open Doors programme.
The future lawyers observed the works of the NA regular sitting, took a tour in the parliament and got acquainted with the parliamentary happenings. Afterwards the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights Rustam Makhmudyan met with them.
Welcoming the guests in the National Assembly, Rustam Makhmudyan highlighted such meetings with the student which give an opportunity to get familiarized with the legislative processes going on in the legislative power through direct contact and to listen to the viewpoints from the political tribune N 1 on different issues and problems.
Open lesson is one of the manifestations of democracy, the NA deputy noted.
The students' circle of interests was inclusive and diverse. The questions related to the procedure of the bills' adoption, the medical service in the detention places, the system of the parliamentary government, the democracy, the protection of human rights, etc.
In response to the issue of the constitutional reforms, Rustam Makhmudyan has noted that the reformed RA Constitution is man-centred, and it guarantees the protection of human rights.
According to tradition, the students have been taken a photo with the speaker in the NA Session Hall.