ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 17-ին խորհրդարան են այցելել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները։
Ապագա իրավաբանները հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին, շրջել խորհրդարանում, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։ Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Մախմուդյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Ռուստամ Մախմուդյանը կարեւորել է ուսանողների հետ նման հանդիպումները, որոնք անմիջական շփման միջոցով հնարավորություն են տալիս մոտիկից ծանոթանալ օրենսդիր իշխանությունում տեղի ունեցող օրենսդրական գործընթացներին, քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնից ունկնդրել տեսակետներ տարբեր հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ։
«Բաց դասն ինքնին ժողովրդավարության դրսեւորումներից է»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը։
Ուսանողների հետաքրքրության շրջանակը եղել է ընդգրկուն եւ բազմազան։ Հարցերն առնչվել են օրինագծերի ընդունման ընթացակարգին, կալանավայրերում բուժսպասարկմանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին, ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ այլն։
Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Ռուստամ Մախմուդյանը նշել է, որ բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն է եւ այն երաշխավորում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։

17 ноября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели факультета правоведения ЕГУ.
Будущие юристы проследили за работой очередных заседаний НС, ознакомились со зданием и буднями парламента. Затем они встретились с заместителем председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Р.Махмудяном.
Заместитель председателя комиссии подчеркнул важность подобных встреч со студентами, которые позволяют непосредственно ознакомиться с законодательными процессами, с высокой политической трибуны выслушать мнения по различным вопросам и проблемам.
“Открытый урок уже сам по себе одно из проявлений демократии”, - заметил депутат НС.
Вопросы студентов касались процедуры принятия законопроектов, медицинского обслуживания в местах заключения, системы парламентского управления, демократии, защиты прав человека и др.
В ответ на вопрос о конституционных реформах Р.Махмудян   отметил, что реформированная Конституция РА твердо гарантирует защиту прав человека.